12 C
Limassol
sobota, 18 marca, 2023
Google search engine

Już jutro piknik!

Mamy nadzieję, że pamiętacie o jutrzejszym pikniku Polskiej Wspólnoty na Cyprze?

W programie przewidziane są atrakcje dla dużych i małych, wspólne grillowanie, zabawa przy polskiej muzyce na świeżym powietrzu oraz rozrywki dla dzieci.

Wspólnota wraz ze sponsorami serdecznie zaprasza na niedzielę 16 października do Parko Food And Leisure w Kolossi.


Więcej informacji na temat pikniku znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/2N23UXeRn

Przypominamy co działo się w ubiegłym roku:

Albo terminal albo grzywna

Służba skarbowa ostrzegła firmy, że muszą zacząć korzystać z terminali do płatności kartą lub narażą się na wysokie grzywny.

W oświadczeniu departament ostrzegł, że osoby i firmy, które nie będą przestrzegać zasad, zostaną ukarane grzywną administracyjną w wysokości do 4000€

Podkreśla się, że przedsiębiorcy ujęci w zamówieniach są zobowiązani do informowania konsumentów o akceptacji kart i instrumentów płatniczych systemu kart płatniczych w sposób jasny i nienadający się na błędną interpretację, a informacja ta musi być wyraźnie wyeksponowana przy wejściu sklepu i przy wszystkich kasach

Departament podatkowy sugeruje, aby właściciele firm z pytaniami, skargami lub zażaleniami przesyłali je pocztą elektroniczną na adres complaints@tax.mof.gov.cy

Jeżeli więc spotkacie się z brakiem terminala w sklepie, barze czy innym punkcie usługowym – piszcie skargi!

Ostrzelany samochód z radarem

Nieznani sprawcy ostrzelali pojazd kontrolujący prędkość na autostradzie.

Podczas rutynowej kontroli prędkości na autostradzie Kokkinotrimithia – Nikozja, w czwartek późnym wieczorem (około 23:30) doszło do ostrzelania samochodu wyposażonego w fotoradar.

Jak informuje policja, w stronę samochodu oddane zostały dwa strzały w wyniku których dwie osoby zostały ranne a samochód uszkodzony.

Natychmiast po incydencie, kierowca pojazdu pojechał do szpitala w Nikozji gdzie stwierdzono u nich obrażenia głowy. Na szczęście po opatrzeniu ran zostali oni wypuszczeni ze szpitala.

Według wstępnych kontroli pojazdu policja stwierdziła, że ​​został on ostrzelany karabinem myśliwskim. Prawdopodobnie napastnicy znajdowali się na sąsiedniej drodze, a nie na samej autostradzie.

Pomimo natychmiastowej reakcji policji nie udało się dotychczas zatrzymać sprawców.

Mamy nadzieję, że ten konkretny incydent będzie ostatnim, który wydarzy się przeciwko pracownikom firmy, która podjęła się zadania zarządzania systemem kamer drogowych

napisał w oświadczeniu związek zawodowy SEK

Policja prowadzi śledztwo w sprawie o usiłowanie zabójstwa.

Tam po prostu śmierdzi

Rolnicy zaczęli nawozić pola – smród jest nie do wytrzymania!

Sytuacja z smrodem w wielu rejonach miasta i prowincji Larnaka jest nie do zniesienia – mimo spotkań i zapowiedzi działań nie udało się zapanować nad problemem, który powstaje przez rozsiewanie obornika na polach. 

Smród jest bardziej intensywny w rejonach Dromolaxia – Meneu i Aradippou, podczas gdy w ciągu ostatnich godzin śmierdziało także w Larnace, Athienou, Avdelero, Kiti, Pervolii i Tersefanou. 

Gminy otrzymały wiele skarg od mieszkańców, a skargi skierowano również do Departamentu Środowiska.

Nie czekamy na rozpatrzenie skarg. Na obszarach, na których składowany jest obornik, istnieje kadra inspektorów, a Departament Środowiska robi wszystko, co w jego mocy, aby wdrożyć kodeks dobrej praktyki rolniczej

powiedział urzędnik departamentu Pavlos Pavlou

Wydaje się, że problem pogorszył się z powodu zaniedbania rolników w natychmiastowej orce obornika z glebą – Pavlou wzywa obywateli do składania skarg, jeśli coś takiego zobaczą:

Wzywamy społeczeństwo, jeśli zobaczy rolnika, który deponuje obornik i zostawia go na dłużej niż 48 godzin, do natychmiastowego złożenia skargi do Departamentu Środowiska w celu wyegzekwowania prawa, które przewiduje grzywnę w wysokości do 4 tysięcy euro. . 

Przypomnijmy, że rolnicy mają 48 godzin na zaoranie rozsianego obornika – jeżeli nie wykonają swojego obowiązku grożą im wysokie grzywny.

Departament Środowiska twierdzi, że niektóre sprawy kierowane są nawet do sądów.

Cypr nie wyśle broni na Ukrainę. Na razie…

Jak twierdzi New York Times USA naciskają na Nikozję aby przekazała swoją poradziecką broń Ukrainie

Cypr posiada obiecujące rezerwy broni poradzieckiej, którą potrafią obsługiwać ukraińscy żołnierze, dlatego USA próbuje przekonać rząd w Nikozji do przekazania swoich rezerw Ukrainie – donosi amerykański „New York Times”.

Chciałbym powiedzieć jedno – połowa Cypru jest okupowana, potrzebujemy obrony, a więc bez obrony nie możemy się jej pozbyć.
Chciałbym uspokoić umysły ludzi – nie wyślemy broni na Ukrainę

powiedział Prezydent Cypru

Cypr posiada wyrzutnie rakiet, śmigłowce, czołgi i pojazdy opancerzone, a także systemy rakietowe Tor i Buk mogące zestrzelić rosyjskie samoloty, drony i pociski rakietowe.

Anastasiades nie wykluczył jednak, że jeżeli aktualnie posiadane uzbrojenie zostanie zastąpione przez inne, nowocześniejsze systemy obronne